هیدروژن سولفید زدا

گاز h2s یا هیدروژن سولفید گازی است که در استحصال و فرآوری نفت خام و گاز طبیعی و همچنین در پساب ها وجود دارد. این گاز از تخریب میکروبی مواد آلی در نبود اکسیژن حاصل می شود. هیدروژن سولفید بدون رنگ، آتشگیر، سمی و خورنده است و بویی شبیه تخم مرغ گندیده دارد. سمیت این گاز مشابه کربن مونوکسید بوده و اجازه ی تنفس به سلول ها نمی دهد.

این گاز به عنوان  یکی از خطرناک ترین آلاینده ها ی نفت و گاز محسوب می شود. با فلزات ، پلاستیک و لاستیک واکنش نشان داده و به عنوان گازی به شدت خورنده  برای فلزات شناخته شده است. H2S باعث ایجاد پدیده ای به عنوان ترک تحت تنش ناشی از سولفید (اگر حضور سولفید هیدروژن سبب ورود هیدروژن به فلز شود فرآیند ایجاد ترک در این حالت، ترک تحت تنش ناشی از سولفید (SSC) نامیده می شود.) در لوله های حفاری و دیگر خطوط لوله می گردد.  از طرفی اين گاز، اسیدی است و به  آساني در آب، در دماها و فشارهای توليدي مختلف حل شده، محلو لهاي الكتروليتي اسيدي كه خورندگي بالايي را براي فلزات و آلياژها به همراه دارند، تشکیل خواهد داد. خوردگي ناشي از گاز سولفيد هيدروژن اساساً ماهيت الكتروشيميايي دارد.از این جهت زدایش سولفید هیدروژن یا شیرین سازی گاز در هردو بخش بالادستی و پایین دستی صنایع نفت و گازو پتروشیمی امری ضروری می باشد.

در این راستا روش های مختلفی جهت حذف H2S در نفت خام استفاده می شود. بهترین راهکار به عواملی چون غلظت سولفید هیدروژن،، ملاحظات وزنی، هزینه های عملیاتی و سرمایه گذاری و حجم گاز مورد نظر برای آمایش بستگی دارد. یکی از راه های شیمیایی حذف سولفید هیدروژن استفاده از زداینده ها می باشد.

شرکت پارسیان فراب  نیز در این راستا اقدام به تولید و فرموله کردن  هیدروژن سولفید زدا  پرداخته است که در صنعت نفت و گاز مورد مصرف قرار گرفته است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و نحوه مصرف با ما در ارتباط باشید.

 

نام ماده کاربرد میزان تزریق
Hypotreat 660 حذف هیدروزن سولفید از نفت خام مطابق با دستورالعمل پارسیان فراب
Hypotreat 670 حذف هیدروزن سولفید از نفت خام مطابق با دستورالعمل پارسیان فراب