تصفیه فاضلاب شهری

روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی:
کمیت و کیفیت فاضلاب خانگی تابع مصرف سرانه آب عادات مردم، سطح بهداشت – وضعیت اقتصادی – اجتماعی- فرهنگی و مذهبی آن جامعه دارد. فاضلاب شهری که از مغازه ها – رستورانها و مدارس بدست می آید در سطح شهرها پراکنده و وارد کانال جمع آوری فاضلاب می‌شوند و میزان آن بستگی به تعداد این مؤسسات دارد. از انواع روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش های زیر می توان اشاره کرد :

1-هوادهی گستردهEAAS

طراحی این نوع سیستم لجن فعال براساس قرار گرفتن واکنش در فاز تنفس خود خوری می باشد. دراین روش بار آلی تقریباً کم و زمان هوادهی طولانی بوده به این دلیل فرایند هوادهی گسترده جهت تصفیه خانه های کوچک تا ظرفیت 3800 متر مکعب در شبانه روز توصیه می شود. فاکتور MLSS در مخازن هوادهی بین 3000 تا 4000 میلی گرم در لیتر متغیر است. ویژگی مهم این فرایند کاهش مقدار لجن مازاد می باشد و در صورت استفاده از این روش برای جمعیت های کم می توان از حوض ته نشینی اولیه صرف نظر کرد. به دلیل حاکم بودن فاز خود خوری لجن حاصل نیاز به هضم ندارد و پس از تغلیظ می توان آنرا خشک کرد. تجهیزات این سیستم شامل پمپ های برگشت لجن، بلوئرهای هوادهی، دیفیوزرهای هوادهی می باشد.

 

 

 

 

2-MBBR  :

در این سیستم­ها از آکنه­های پلاستیکی از جنس پلی­اتیلن یا پلی­پروپیلن با دانسیته کمی کمتر از آب استفاده می­شوند. آکنه­ها به راحتی توانایی حرکت در درون راکتور را دارند. این حرکت در سیستم­های هوازی با استفاده از جریان هوا و در سیستم­های بی­هوازی با استفاده از همزن ایجاد می­شود.

ویژگی­های مهم این سیستم عبارتند از :

1) سهولت نگهداری سیستم و عدم تجمع لجن

2) حجم کم راکتور

3) سرعت بالای راه­اندازی سیستم

4) سازگاری سیستم در خصوص حذف آلاینده­های کند تجزیه شونده و سمی با پایه کربنی

5) تحمل در برابر تغییرات دما

6) تحمل در برابر تغییرات میزان بارگزاری

7) انعطاف­پذیری در طراحی فرآیند و راکتور

این سیستم هم اکنون در بسیاری از واحدهای تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی مورد استفاده است. موارد کاربرد سیستم های MBBR در حال حاضر به صورت زیر می­باشد:

1) اکسید اسیدن مواد آلی در مرحله تصفیه بیولوژیکی تصفیه­خانه­های شهری و صنعتی

2) تکمیل و توسعه واحدهای قدیمی

3) نیتریفیکاسیون و دنیتریفیکاسیون

4) حذف فسفر در تصفیه­خانه­های شهری و صنعتی

6) حذف فنل به عنوان یک مخرب زیست محیطی و بازدارنده واحدهای بیولوژیکی تصفیه­خانه­های صنعتی

7) تصفیه پساب­های شور (High TDS)

 

 

3-بیوراکتورهای غشایی(MBR) : بیوراکتورهای غشایی از سیستم‌های جدید در تصفیه پساب محسوب می‌شوند که ترکیبی از فرایند هضم بیولوژیکی و جداسازی غشایی می‌باشند. از غشاهای میکروفیلتراسیون به طور گسترده در این فناوری جدید استفاده می‌شود.

مزایا استفاده از سیستم‌های بیوراکتورهای غشایی عبارتند از :

1) فشرده بودن سیستم و اشغال فضای کمتر در مقایسه با سایر سیستم‌های بیولوژیکی متعارف

2) تولید لجن کمتر

3) تصفیه فاضلاب‌های مقاوم در برابر تجزیه بیولوژیکی

4) مستقل بودن زمان ماند و زمان تخلیه لجن

5) قابلیت استفاده مجدد از جریان تصفیه شده خروجی

6) بالا بودن غلظت توده زیستی و کاهش حجم رآکتور

7) حذف کلاریفایر و سایر تجهیزات مربوط به جدا سازی مواد جامد بیولوژیکی از پساب خروجی

شکل ها و انواع مختلف غشاء ها برای کاربرد های مختلف بیوراکتورهای غشایی مورد استفاده قرار گرفته اند که شامل لوله (Tube) قاب و صفحه Plate & Frame)) و فیبر توخالی (Hollow fiber) می باشند .جنس این غشاء های از پلیمرهای آلی، پلی اتیلن، پلی اتر سولفون، پلی سولفون، پلیالیفن و سرامیک می باشند.

المنت غشایی هالو فایبر

 

 

ماژول غشایی صفحه ای

4 فرایند SBR

راکتور ناپیوسته متوالی (SBR)،عبارت است از راکتوراختلاط کاملی که در آن عمل هوادهی و زلال سازی به صورت متناوب در یک تانک انجام می شود و راکتور بعد از طی یک دوره فرایند کامل،خالی شده و مجدداً با فاضلاب پر می گردد و عمل تصفیه به صورت متناوب در آن صورت می پذیرد.تمامی سیستم های SBR،معمولا دارای 5 مرحله پشت سر هم هستند که این مراحل عبارتند از:

1-پر شدن

2-واکنش(هوادهی)

3-ته نشینی(زلال سازی/رسوب)

4-تخلیه

5-سکون

 

 

 

 

 

5-فرایند AO

این یک فرآیند لجن فعال می باشد که قادر به انجام نیتریفیکاسیون(nitrification) ، (denitrification)   و حذف فسفر بیولوژیکی و BOD می باشد. از این روش معمولا در مکان هایی که پساب خروجی آن ها به آب های سطحی ، دریا یا رودخانه تخلیه می شود کاربرد دارد.

 

 

6-فرایند A2O

فرایند  A2O فرایندی است که به سبب گردآوری چندین فرایند تصفیه بیولوژیکی قابلیت حذف هر سه ماده آلی کربن، نیتروژن و فسفر را دارا است. این فرایند شکل اصلاح شده فرایند AO، فرایندی که قابلیت حذف کربن و فسفر رادارد، می باشد. در واقع با اضافه شدن واحد انوکسیک جهت دنیتریفیکاسیون به این سیستم، فرایند A2O حاصل شده است. شکل زیر، شکل شماتیکی از این فرایند را نشان می دهد.