انواع امولسیفایر و دمولسیفایر

یکی از ملزومات صنعت حفاری، بدون شک گل حفاری است. برای تغییر و بهبود بخشیدن خصوصیات گل حفاری، موادی به آنها اضافه می ¬کنند که افزودنی¬ های گل حفاری نام دارند.

همانطور­که می­دانید روغن و آب در هم حل نمی­ شوند و آن ها را غیر قابل اختلاط می‌نامند. چنانچه مخلوط روغن و آب را به­ شدت تكان دهيم دو مايع در يكديگر پخش شده و در نتيجه تشکیل امولسیون می‌دهند. وقتی یک امولسیون برای مدتی ساکن می‌ماند قطره‌های روغن شروع به جدا شدن از آب می‌کنند. برای متوقف کردن این فرایند از امولسیفایر استفاده می‌شود. امولسیفایر در واقع از شکستن امولسیون جلوگیری می‌کند.

امولسیفایرها دارای خواص دو گانه چربی­ دوست (لیپوفیلیک) و آبدوست (هیدروفیلیک) هستند. از طرفی امولسيون‌ها يا به صورت روغن در آب و يا آب در روغن هستند. امولسيون روغن درآب امولسيونی است كه در آن قطرات كوچك روغن تشكيل فاز پراكنده‌ایی را مي‌دهند و در آب پخش مي‌شوند درحالي كه در امولسيون آب در روغن، قطرات كوچك آب در روغن پخش می­ گردند.

با افزودن امولسیفایر به دو مایع که در حالت عادی غیر قابل اختلاط هستند، کشش سطحی بین دو فاز کاسته می‌شود و از دو فازی شدن جلوگیری می‌شود.بنابراین دو مایع قادر خواهند بود که یک امولسیون تشکیل بدهند. امولسیفایر­ها را برحسب محل استفاده به دو دسته کلی می­توان تقسیم کرد: امولسیفایر مورد استفاده در گل پایه آبی و امولسیفایر مورد استفاده در گل پایه روغنی.

امولسیفایر گل پایه آبی                                                              

یکی از گل­ هایی که اساس آنها آب است، امولسیون نفت در آب است. در اینجا چون هدف ما گلی است که اساس آن آب است، پس فاز اصلی آب و فاز پراکنده شده در آب، نفت خواهد بود. یک امولسیفایر مورد استفاده در گل پایه آبی، نه تنها کشش سطحی بین نفت و آب را کم کرده و سبب می­ شود نفت به قطرات ریزی تبدیل و در آب پراکنده شود، بلکه این قطرات پراکنده شده را پایدار می­ سازد چنانچه شرایط فشار و حرارت زیاد ته چاه سبب خراب شدن امولسیون و تجمع قطرات نفت در یک نقطه نشود.

امولسیفایر گل پایه روغنی

گل­های امولسیونی روغنی از گل­ های پایه نفتی است. این گل­ ها می­توانند از ۵ تا ۵۰ درصد حجمی حاوی آب باشند که در آن آب فاز پراکنده و نفت فاز پیوسته است. بدین معنی که قطرات آب و ذرات جامد بوسیله نفت احاطه شده ­اند. در این نوع گل­ ها نیز بدون وجود امولسیفایر نمی­ توان دو فاز مایع فوق را بصورت پایدار نگهداشت.

. –امولسیفایر اولیه

امولسیفایر اولیه یکی از مواد افزودنی گل روغنی است. استفاده از این ماده موجب آزاد کردن لوله­ های گیر­کرده در چاه، کنترل هرز­روی سیال، افزایش گرانروی ظاهری و ایجاد حداقل خوردگی در محیط می­شود. این ماده به همراه مواد ژله­ای از ته­ نشین شدن مواد وزن­ افزا در هنگام ایستایی حفاری جلوگیری می ­نماید. برای بالا­بردن کارآیی مطلوب امولسیفایر اولیه ایجاد مخلوط قوی لازم است.

امولسیفایر ثانویه

امولسیفایر ثانویه یک امولسیفایر مکمل است که برای افزایش کارآیی سیستم­ های گل روغنی مورد استفاده قرار می­ گیرد و مرکب از متشکله­ های زیر است:

  • امولسیفایر
  • عاملی برای فعال ساختن امولسیفایر در گل
  • عامل تر­کننده

این ماده امولسیونی غیر­یونی بوده که از نظر مولکولی شاخه روغن­ خواه آن طویل­ تر از شاخه آب­خواه آن است و باعث بهبودی پایداری حرارتی و پایداری رئولوژیکی می­شود و از آنجایی که پایداری امولسیون پیش­ نیازی برای کارآیی گل روغنی است، افزایش امولسیفایر ثانویه کارآیی گل را توسعه می­دهد.

 

دمولسیفایر

جداسازی آب پراکنده شده در نفت با استفاده از روش های متعددی همچون روش های مکانیکی، حرارتی، شیمیایی و یا حتی الکتریکی انجام می پذیرد. روش های مکانیکی شامل فیلتراسیون، تکنیک های آمایش گرمایی و حتی جداسازی با غشاء می باشد. تعیین ویژگی های امولسیون برای شناسایی بهترین روش مورد استفاده اهمیت دارد. مابین روش های مذکور بهترین و به صرفه ترین روش فرآیند تعلیق شیمیایی می باشد. براین اساس بایستی از یک تعلیق شکن مناسب با پایین ترین غلظت ممکن، ودردمای عملیاتی پایین، برای جداسازی کامل آب و کاهش نمک به کمترین میزان خود در کوتاهترین زمان استفاده کرد.

علیق شکن، امولسیون آب در نفت را شکسته و آب را از نفت تولید شده جدا می نماید. دمولسیفایر، در تماس با امولسیون آب در نفت باعث تضعیف نیروهای الکتروستاتیکی دفع قطرات آب شده و در نهایت باعث جمع آوری قطرات در کنار یکدیگر می شود. این فرآیند شامل سه مرحله ذیل می باشد: – لخته سازی: قطرات ریز آب به یکدیگر متصل شده و به شکل خوشه هایی ظاهر می شوند انعقاد: اتصال مولکول های آب تر شوندگی جامد: با این فرآیند جداسازی فیزیکی صورت می گیرد و آب در پایین قرار می گیرد.

شرکت پارسیان فراب با استفاده از دانش تخصصی خود توانایی تولید انواع امولسیفایر در پایه های مختلف و دمولسیفایر را دارا می باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

 

  کد محصول شرح محصول نحوه مصرف
1 Hypotreat 610 امولسیفایر اولیه مطابق با دستورالعمل پارسیان فراب
2 Hypotreat 620 امولسیفایر ثانویه مطابق با دستورالعمل پارسیان فراب
3 Hypotreat 630 امولسیفایر گل حفاری مطابق با دستورالعمل پارسیان فراب
4 Hypotreat 680 دمولسیفایر مطابق با دستورالعمل پارسیان فراب